Gdy już wybierzesz z dostępnych miejscowości (Krakowa, Miechowa, Proszowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Iwanowic Dworskich) najbardziej dogodną dla siebie lokalizację moich usług dietetycznych, warto dobrze przygotować się do wizyty, aby jak najwięcej z niej skorzystać (jeśli jednak zabrakło na to czasu, nie martw się i nie rezygnuj, ponieważ i tak damy radę).
BADANIA KRWI
Przynieś na pierwszą wizytę swoje najnowsze badania krwi, czyli przynajmniej podstawową morfologię. Mile widziany będzie również lipidogram i poziom glukozy we krwi, insulinę, a jeśli podejrzewasz u siebie problemy z tarczycą (lub lekarz już je zdiagnozował), warto również dostarczyć wynik TSH i ewentualnie hormonów tarczycy. Po skierowanie na te badania warto zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub wykonać je samemu, ich koszt to jedynie kilkanaście złotych. Jeśli dysponujesz innymi istotnymi badaniami, również dobrze jest je przynieść.
Warto pamiętać, że dietetyk nie jest od interpretacji wyników i stawiania na ich podstawie diagnozy, a jedynie do dostosowania diety do ogólnego stanu zdrowia. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, zgłoś się do lekarza, a dzięki temu dieta będzie ułożona bardziej precyzyjnie i umożliwi to precyzyjne leczenie żywieniowe.
LEKI I SUPLEMENTY
Na każdej wizycie pytam się o zażywane leki i suplementy diety. Jest to niezwykle istotne ze względu na ewentualne interakcje leków z jedzeniem i możliwość przedawkowania danych składników odżywczych w suplementach, lub ich wzajemne oddziaływanie. Jeśli nie pamiętasz jakie leki i suplementy przyjmujesz, spisz je, lub weź opakowania na wizytę.
POMIAR SKŁADU CIAŁA
Pomiar składu ciała na analizatorze składu ciała to ważny aspekt każdej wizyty. Aby pokazał on jak najbardziej wiarygodne wyniki, warto nie pić na godzinę przed wizytą, a także na 3 godziny przed nią nic nie jeść, szczególnie bardzo ciężkostrawnego posiłku.
DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY
Wiem, że prowadzenie dzienniczka żywieniowego jest dla wielu osób bardzo kłopotliwe, zwłaszcza przed pierwszą wizytą, dlatego nie wymagam sporządzania go. Jednak przed pierwszym spotkaniem warto zastanowić się co zazwyczaj spożywamy w ciągu dnia, o jakich godzinach jemy posiłki i czy wprowadzamy między nimi przekąski. Usprawni to wizytę, umożliwi wykrycie koniecznego do naprawy problemu i pozwoli mi lepiej poznać preferencje kulinarne, co przełoży się na smaczniejszy jadłospis.